Вибухонебезпечні предмети: як не стати жертвою небезпечної знахідки?
Майже не щодня на території Запорізької області рятувальники знищують вибухонебезпечні предмети часів минулих війн. Жителі нашої області знаходять мінометні міни, артснаряди, авіабомби. У 2019 році піротехніки Запорізької області 404 рази залучалися для знищення вибухонебезпечних предметів часів минулих війн. Всього за минулий рік рятувальники знищили 3363 одиниць ВНП в спеціально відведених місцях.
Станом на 18 травня поточного року фахівці-піротехніки ДСНС області здійснили оперативне реагування на 152 заявки, під час яких вилучили та знищили 1824 одиниці ВНП часів минулих війн.
Страшну небезпеку приховують боєприпаси, які залишились лежати в землі до нинішніх часів, адже вони можуть здетонувати в будь-який момент. Необережне поводження з вибухонебезпечними предметами або дитячі пустощі можуть призвести до трагічних наслідків.
Часто саме діти знаходять подібні предмети та в них прокидається бажання проекспериментувати з ним. Тому, саме молоде покоління в першу чергу повинно бути попереджено про наслідки таких небезпечних ігор.
Кількість випадків виявлення вибухонебезпечних предметів з кожним роком змінюється. Контролювати цей процес дуже важко тому, що невідомо, на якій глибині знаходиться снаряд та скільки потрібно часу, щоб він вийшов на поверхню.
Піротехніки ДСНС радять:
- якщо ви виявили вибухонебезпечний чи просто підозрілий предмет – негайно повідомте місцеві органи влади та за телефонами 101 та 102. Навіть якщо ви не впевнені, що цей предмет небезпечний – краще перестрахуватися. Адже запобігти краще, ніж ліквідовувати наслідки. Окрім того, треба дочекатися приїзду спеціальних служб, щоб точно вказати місце та обставини виявлення.
- ні в якому разі не підходьте до знахідки, це може бути вкрай небезпечно. Оптимально безпечна відстань – близько 500 м. Також необхідно окреслити місце знахідки за допомогою мотузки або стрічки. Проте неможна вбивати у землю кілки, адже поблизу цього місця можуть ще знаходитися снаряди.
- одразу припиніть будь-які роботи в районі небезпечного предмета. Удар лопати, грабель, каміння чи просто поштовх може призвести до вибуху.
- в жодному разі не пересувайте, не розбирайте, та не нагрівайте небезпечну знахідку.
- категорично забороняється самостійно знешкоджувати вибухонебезпечні предмети. Це можуть робити тільки спеціально підготовлені фахівці.
Виявлені ВНП знищуються в спеціально відведених місцях відповідно підготовленими фахівцями-піротехніками з дотриманням правил безпеки.